Önder Sönmez

Güvenli İnternet Nasıl Sağlanır?

 

                Sosyal medyada, internette ya da cep telefonlarımızda çoğu zaman karşılaştığımız reklamlar ve bilgilendirme mesajları, kimi zaman bize bir SMS olarak, Mail olarak veya ilgilendiğimiz herhangi bir internet sayfasının kenarında reklam olarak gözümüze çarpar. Vatandaş odaklı çalışan kuruluşlar, bu tür işlemleri gerçekleştirerek pazarlama stratejilerini geliştirirken, satış yapabilecekleri veya hizmet verebilecekleri kendi hedef kitlelerine ulaşılabilecek en kısa ve en etkin yolu tercih ederler.

                Vatandaş olarak büyük bir çoğunluğumuz reklamları veya bilgilendirme mesajlarını sevmeyiz, hatta görmek bile istemeyiz. Ancak bir mal ya da hizmet alımına ihtiyaç duyduğumuzda bu reklam ve bilgilendirme mesajları ilk aklıma gelen unsurlar olur; dolayısı ile ister istemez işimiz kolaylaştırır ve ihtiyacımızın nerede olacağını, zaman kaybetmeden buluruz.

                İşte bu reklamları ve bilgilendirme mesajlarını sevmeme durumu, biz insanları oldukça rahatsız ettiği kadar kötü niyetli olan kişileri de oldukça cezbediyor. Gerçek hayatta iyiler ve kötülerin olduğu kadar, teknoloji dünyasında da iyiler ve kötüler var. İşte bu kişiler, biz insanların görmek istemedikleri durumu kullanarak, çabucak kurtulmak istediğimiz bu mesajların içerisine sizi mağdur edebilecek dosyalar yükleyip, sizin bilgilerinizi kopyalamak suretiyle sizin kullandığınız alanları size engelleyecek durumlar oluşturacaklardır. Bu dosyalar kimi zaman virüs, solucan, oltalama (Phishing), Truva atı, casus yazılım veya dolandırıcı güvenlik yazılımı olarak karşımıza çıkabiliyor. Tüm bu adı geçen zararlı yazılım ya da programların tamamı aslında içerisinde sizin farkında bile olamadan bilgilerinizi kopyalayabildiği kodlardır. Siz, bir bilgilendirme mesajını, maili ya da reklam içeriğine açmak veya silmek için tıkladığınızda, zararlı yazılımın içerisinde bulunan kod; sizin, kendisinde bulunan diğer kodların istediği bilgilerin kopyalanmasını kabul ettiğinizi düşünür. İlk işlemden sonra da istediği bilgileri sorunsuz olarak kopyalamaya başlar. Tüm mağduriyeti oluşturacak yöntemlerin temelinde bu yazılım kodları vardır. Şimdi sizin aklınızda sanırım temel iki soru oluşacaktır. İyi de bunlara karşı kendimizi nasıl koruyacağız? Devlet bu konuda nasıl önlemler alıyor? Sorularını cevaplamaya çalışayım.

                Öncelikle internet ya da sanal ortamlarda güvenliğin hiçbir zaman %100 olmadığını anlamak ve bilmek gerekiyor. Devlet, güvenlik birimleri bünyesinde siber suçlarla mücadele kapsamında, bu olaylarla zaten mücadele ediyor. Topladığı bilgi belge ve verileri yani suç unsurları ile ilgili gerekli kurumları bilgilendirerek gereğinin yapılmasını sağlıyor ve suçluları cezalandırıyor. Bu aşamadan sonra, vatandaş olarak bize düşen görevlerden ilki, her gelen maili, her gelen SMS ya da bilgilendirme mesajını ya da her internet sitesindeki reklamları tıklamamak. İnternet siteleri web adresinde “http://” ile başlayan kısımda, dikkat ederseniz “http s ://” olarak gördüğünüz siteler üzerinden işlem yapmanızı tavsiye ederim. Oradaki o s harfi türkçesi ile “güvenli sertifikalandırılmıştır” anlamı taşımaktadır. Bu site ile kurduğunuz iletişim şifrelenmiş olarak sizin, enfazla %99.9 oranında güvende olduğunuzu bildirir.

                İkinci görevlerimizden birisi de şifreleme yöntemlerimizdir. Şifreleme işlemlerimizi bizim kişisel verilerimizden uzak şifreler kullanmalıyız. En az 8 karakterden oluşacak, içerisinde harf, sayı ve diğer karakterler barındıracak bir şifreleme olmak zorundadır. Çünkü bu tarz şifreleme işlemini çözümlemek oldukça zordur. Bilgisayarlar, matematiksel işlemleri, insan beyninden daha kısa zamanda çözümleyebilir. Şifre çözmek için Olasılık, permütasyon ve kombinasyon işlemleri kullanmak, en kolay yöntemdir. Şifrelerinizde kullanacağınız her karakter, bu hesapların çözümünü zorlaştıracaktır. Şifrelemede kullanacağınız her karakter, güvenlik olasılığını %99.9’a kadar çıkartacaktır.

Şifreleme işlerinden sonraki görevimiz, kullandığımız cihazlarda güvenlik önlemi almak olacaktır. Bilgisayar ise antivirüs kullanmak ve güvenlik duvarının açık olması, tablet ya da cep telefonu ise bu cihazlardaki güvenlik protokollerinin açık olması, size direk gelebilecek zararlı yazılımları, size ulaşmadan önleyecektir. Burada kullandığınız modemlerin de içeriğinde bulunan güvenlik duvarlarının da etkin olması önemlidir.

Dördüncü görevimiz ise size hizmet veren sosyal medya ya da internet sitesindeki güvenlik önlemlerinin arttırılması olacaktır. Bu işlemde şifrelemenin yanında SMS doğrulaması kullanmak, sizin şifrelerinizi elde etmek isteyen kötü amaçlı kişilerin, yaptıkları işlemleri de haber vermek anlamı taşıyacaktır. Sizin bilginiz dışında gelen böyle bir SMS doğrulaması, şifre işlemlerinizi kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Yine internet ya da sosyal medya veya mail güvenliğinde, kurtarma işlemlerini aktif etmek te diğer görevlerimiz arasındadır. Oluşturulacak SMS güvenliği ile birlikte Mail doğrulama, güvenlik sözcüğü belirleme, sık sık olmasa da yedekleme işlemlerini tekrarlama, bu işlemlerin başında gelen diğer görevlerimiz arasındadır.

Bahsi geçen tüm güvenlik önlemleri, aslında sizin sağlıklı bir iletişim kurmanız için kullanılması gereken önlemlerin en başında gelenleridir. Bu önlemlerin tamamı sizin kişisel verilerinizi korumaya ve zarar görmemenizi sağlamaya yöneliktir. Her kesimde kişisel verilerinizi mümkün olduğu kadar paylaşmamanız, diğer tüm güvenlik önlemlerinden en önemlisidir. Tüm kuruluşlar bu konuda güvenlik önlemlerini arttırmış durumdadır. Güvenliğinden emin olmadığınız hiçbir internet ortamına girmeyin, verilerinizi paylaşmayın. Unutmayın, Sizi, siz yapan kişisel verilerinizdir.   

BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ

ÖNDER SÖNMEZ     

 

    

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri