Burak DÖNMEZ

Profesyonel miyiz yoksa Amatör müyüz ?

Profesyonel miyiz yoksa  Amatör müyüz ?

Profesyonel  ya da amatör olsun her kulüp branşlarında mutlaka kazanmak ve başarı en büyük hedef arzudur. Bu sporcu içinde yönetici içinde, antrenör içinde böyledir, fakat bu anlık hedeftir. Yani o gün ya da o hafta oynanacak müsabaka için hedeftir. O sezon sonunda şampiyon olmak ya da üst sıralarda tamamlamak için kısa vadeli hedeftir. Ama amatör bir spor kulübü için uzun vadede ve emin adımlarla ulaşılması gereken ve sürdürülebilir hale gelmesi gereken aslı hedef öncelikle genç, ahlaklı, yetenekli ve başarılı sporcular yetiştirip üst liglere, ulusal ya da uluslar arası başarılara o çocukları hazırlamak olmalıdır. Bir anlamda profesyonel takımlar ya da kulüplere bu gençleri kazandırmaktır. Peki, profesyonel kulüplerde hedef nedir? Burada hedefler her zaman şampiyonluk mu?

Bu anlamda amatör ve profesyonel kulüplerdeki farkı da kısaca açıklarsak, gerek tesis, gerek ekonomik yapısı, gerek kurumsal yapısı ve yönetim olarak profesyonel kulüpler çok farklı bir yerdedir. Amatör kulüp dediğimizde, adı üstünde amatör… Yönetici gönüllülük esası ile çalışan, antrenörü spora ve sporcu yetiştirmeye kendine vazife görmüş, kurumsal yapısı dost, ahbap, hatır la oluşmuş, belki tesis anlamda birçok eksik gedikle yoluna devam eden kulüplerdir. Amaç her dam genç sporcuları bulup onları yetiştirip üst seviyelere gelmelerine vesile olmaktır.

Şimdi burada asıl sıkıntıyı değerlendirelim, genç sporcularımız bir noktadan sonra ekonomik beklentilerin yetiştikleri kulüplerden beklemeler, amatör kulüplerimizin yöneticilerinin hedeflerinden şaşıp ekonomik yapılarına ve güçlerine bakmaksızın kulübünün 1 sezonda olsa şampiyonluk ya da başarısı için hayal ürünü, olmayan paralarla transfer vb. atılımlar yapması. Bunu 1. Amatör müsabakalarının başlamasına yakın gördük. Amatör takımlarımız muhteşem paralar harcadı peki ya sonrası ne olacak?

Elbette spor hırs ve azım İsteyen bir şey fakat bu hırsımızı amatör kulüplerde sporcu yetiştirmek adına yoğunlaştırırsak ülke sporuna katkı vermiş oluruz, aksi halde hem kulübe, hem sporcuya, hem de spora zarar vermiş oluruz.

Şimdi tekrar soralım ve cevabı siz okurlarımıza bırakalım. Amatör olmak mı? Profesyonel olmak mı?

Bu arada 1.Amatör Büyükler ligi bu hafta sonu oynanacak müsabakalar ile start vermiş olacak.

 1. Amatör Küme Bu hafta sonu başlıyor

Malatya 1. Amatör Küme 2021-2022 futbol sezonu hafta sonu oynanacak 15 maçla başlıyor. Hafta sonu oynanacak müsabakalara futbol severlerin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

2 yıldır pandemi nedeniyle oynanmayan yerel liglerde yeni sezon öncesi geri sayım başladı. Amatör futbolcuların ve futbol severlerin sabırsızlıkla beklediği 1. Amatör Küme müsabakaları nihayet hafta sonu başlıyor. Geçtiğimiz aylarda fikstür çekimin ardından 28 Kasım tarihlerinde oynanacak olan maçlar ile başlayacak.

Gruplarında lider bitiren takımlar Play-Off’a

Gruplarında ilk sıraları alacak takımlar Play-Off’a yükselecek.  Açılış maçına futbol severlerin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Malatya Futbol İl Temsilciliği tarafından bu hafta oynanacak olan 1. Amatör Küme programı

A Grubu

Erkenek Spor – Arapgir Spor

Beydağı Spor – Malatya Spor

Pütürge Gençlik -  M.Yeşilyurt Bld.

B Grubu

B.Gazi Bel. Sp - Karakavak Spor

Konak Spor - H.Han Girmana

Hatunsuyu Spor - Ataköy Spor

Arapgir Gücü - Anadolu Selçuklu

C Grubu

Malatyagücü - Orduzu Spor

Yeşil Sürgü Spor -  Eski Malatya

Kale G.Birliği Sp - 44 Tepehan Spor

Tandoğan Spor - Akçadağ Spor

 

D Grubu

Kaldırım Gücü - Çatyol Bld. Sp

1966 Malatya - Yazıhan Bld. Sp

Hekimhan Bld. -  Çöşnük Gençlik

Demir Spor - D.Şehir Bld. Sp

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Yazarın Diğer Makaleleri